Senden Korkmuyorum


Bu makale 2017-03-04 07:22:20 eklenmiş ve 1279 kez görüntülenmiştir.

Van Gazetesi yazarlarından olan Sayın Seyithan Sadıkoğlu Korku, Siyaset, Dolandırıcılık üzerine yazdığı bu yazısı halk tarafından sosyal medyada oldukça ilgi gördü. Bu makalemizde dolandırıcıların korkuyu nasıl yönettiklerini ve kurbanları tuzağa düşürme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Korku, canlıların savunma mekanizmasıdır. Korkunun insanlar üzerindeki baskısı dolandırıcıların işi ve yöntemidir. Dolandırıcılar çeşitli yöntemlerle çeşitli karakterlere girebilirler. Bu dolandırıcılık maskesi altında hırsızlar, pazarlamacılar, siyasetçiler, rüşvetçiler hatta kamu kurumu yetkisine sahip memurlar da olabilirler. Bu kişiler; kurbanlarını deneyimsiz, yaşlı, bilgisiz, baskı altında olması ve şiddetli hevesli olması başlıca dolandırıcıların istediği özelliklerdir.

Cep telefonu, dolandırıcıların kullandığı en önemli araçlardandır. Telefonda korkuyu istedikleri dozda kullanabilirler. Herhangi bir suçu öne sürerek, herkesin uğradığı bir mekânı suç mahalli olarak belirlerler. Telefonda sorulara cevap verdiğin anda fırsatı da vermiş olursun. Ondan sonra bilinçaltına korkuyla duvar örer, labirentler çizer ve kurbanını bu labirentler içerisinde istediği şekilde oynatabilirler. İster profesör olun ister sıradan bir insan olun korkuya sahipseniz dolandırılmaya da müsaitsiniz demek.

Dolandırılmak deprem esnasında yaşadığımız korkunun benzeridir. Dört duvar arasında sıkışmış hissedersiniz. Dolandırıcı kapıları kilitler, bacaları tıkatır, içeriye zehirli dumanı yayar ve pencereleri ardına kadar açık bırakıp atlayacağın yerde seni bekler. İnsanlara bu şekilde korku baskısını aşılar küçük bir kurtuluş umudu olan pencereleri ardına kadar açık bırakır. O zaman ani rahatlama ve korku baskı altında kurtulmak için yirminci kattan atlamayı bile göze alırız.

Dolandırma yöntemlerini bazı siyasetçi ve rantçılar da başvururlar. Nasıl mı? Siyasetçiler seçmenlerin maddi imkânlarını manevi duygularını ve toplumsal değerlerini iyi bilirler. Kurnaz siyasetçi, garantisi olan oyları muhafaza etmek ve artırmak ister. Dolandırıcılık yöntemlerini elinde bulundurduğu iktidar yetkisini kullanarak sunni savaşları devreye koyar ve savaşın muhalif parti ve gurupların sorumlu olduğunu iddia eder, üstüne halkın sırtına zamları yükler. Planlanmış din tahripçilerinin eline vaazları sıkıştırır, istismarcıları sokağa sürer ve tarihten örnekleri ile birlikte; yozlaşmış, korkuyla taraf edilmiş yandaş medyaya yayımlatılır. Bu baskı ve korku altında halk, iradesini devretmeye mecbur kalır. Hatta sözüm ona fedaisi bile olabilir.

Dolandırıcılık ve bu önceki örnekte bahsettiğimiz komplo teorilerini sayısızca örnek verebiliriz. Bu yöntemlerin ortak noktaları çaresizlik ve gelecek korkusudur.

Bu tuzak ve komplolardan tabii ki kurtulabiliriz. Bir şey kapatılabiliniyorsa açılabilinir demektir. Vidayı sağa döndürerek kapatabiliyorsak sola döndürerek açabiliriz. Korku alarak yönlendirilmek isteniyorsak direnerek ya da ters tepki vererek kurtulabiliriz. Bir iletişim kanalından baskı hissediyorsan ve karşındaki kişinin bilgi, yetenek ve ikna gücünden kurtulamıyorsan bağlantıyı kesip zamana sığınman gerekir. Baskıdan kurtulduğun anda bildiklerini ve inandıklarını yaşa… “kaybedecek şeylerin varsa tedbirli ol kaybedecek şeylerin yoksa korkusuz ol.”

 

 

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ