Toplumsal Cinsiyet


Bu makale 2017-03-03 17:14:07 eklenmiş ve 1307 kez görüntülenmiştir.

Cinsiyet; toplumda kadın veya erkek olarak fiziksel, biyolojik, kavramsal ve olgusal olarak nitelenen özelliklerdir. 

 

Toplumsal Cinsiyet ise kültürel, sosyal , siyasal ve toplumdaki konumu  olarak belirlenen cinsiyet rollerine karşılık gelir. Bu roller davranışları, sorumlulukları, ortak paydaşları, toplumdaki kaynaklara ulaşmaya ve ayrıcalıklara erişimimizi de belirler. 

Cinsiyet kişide daha ilk yıllarda başlayan ve daha sonra çok keskin bir ayrışma kulvarına girerek toplumda kategorilere ayrılır. 

Cinsiyet; daha sonraki yıllarda bireyde biyolojik olarak cinsiyet ayrışmasına giderek toplumdaki yerini ve toplumun cinsiyetine göre ona yaklaşmasını belirleyen en önemli olgudur. 

 

Bireyin cinsiyetine göre toplumdaki rolüne bürünmeye başlaması, cinsiyeti hakkında bilgi edinmeye başlaması ve karşı cinsi tanımaya zaman ayırması kendi cinsiyeti doğrultusunda toplumsal ve kültürel olarak kendi rolünü kabullenmek toplumsal cinsiyettir.  

Birey biyolojik olarak erkek ve dişi olarak kategorize edilmektedir. 

 

Ve birey bu kategoride şekillenerek toplumsal yaşamda birbirine göre konumunu belirtir.

 

Toplumsal eşitlik; erkek ile kadın eşitlik olgusunu ele aldığımız zaman teoride ilişkilerde  hiçbir sorun ortaya çıkmazken, pratikte toplumsal, ekonomik, siyasal ve psikolojik alanlarda çok  zor ve aşılmaz sorunlar ve problemler ile karşılaşmaktayız. 

 

Bazen kadınların çok kutsal oldukları, bezende diri diri toprağa gömülüp ölüme terk edildikleri, bir dönem kız çocuğunun babası olmak bir utanç olarak görüldüğü ve kadınların birer köle olarak çalıştırıldığı toplumlar sürekli olmuştur.

 

İslamiyet'te olsun, Hristiyanlık’ ta olsun, Yahudilikte olsun kadına büyük bir rol biçilmiştir. İslamiyet’in kadınlara verdiği değerin cinsiyet kavramına yaklaşımı kadın annedir, anneler de saygıya layıktır. 

Diğer yazıları...Van Gazetesi
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ