Bu Mağazanın Türkiye’de 114, Avrupa’da 52 Şubesi Var.

Van HERRY MAĞAZASI bölge temsilcisi Sayın Rıdvan GEZER Beyefendi başarı hikâyesini Van Gazetesine açıkladı. Van’a 900 milyar yatırım yapan Sayın Gezer, yeni projelerini, eğitim hayatını ve kariyer girişimini anlattı.
Bu haber 2017-03-22 12:26:45 eklenmiş ve 3946 kez görüntülenmiştir.

1.     Eğitim hayatınızı bizlere anlatır mısınız?

“Van Koç ilkokulunda okudum. Daha sonra babamın tavsiyeleri üzerine Van Ticaret Meslek Lisesine kaydımı yaptım.  Okulum bittikten sonra Yüzüncü yıl üniversitesinde bankacılık ve sigortacılık bölümünde okudum. Okuduğum bölüm lisans değildi. Bu yüzden bende dikey geçiş sınavına girerek, Anadolu Üniversitesinde uluslararası ilişkiler bölümünü okudum.  2008 – 2009 da mezun oldum.”

2.     İşinizi kurmadan önce neler yapıyordunuz, bize biraz geçmişinizden bahseder misiniz?

“Her insanın bir fikri vardır. Benim fikrimde başarıya ulaşmaktı. Neticede her girişimcinin mükemmel olma hayali vardır. Bende bunlardan biriydim.  Daha önce neler mi yaptım? Okulun bizlere verdiği çabalardan kaçarak kendi düşüncemi kurmaya karar verdim. O zamanlar iş sektöründen çok okul sektörünü düşünüyordum. Hali ile babam memur olunca benimde memur olmamı hedefliyordu.  Oysa okuldan çok iş hayatına daha sempatim vardı. Okuduğum bölüm yaptığım işle birbiriyle orantılıydı.  Zamanın bizlere gösterdiği acımasızlığına karşın ayakta durmak için Van’da açılan giyim mağazasında muhasebeci olarak iş hayatına atıldım. İlk işimdi ve ilk heyecanımdı. Daha önceleri ufak tefek işlerle uğraşıyordum ama ben hedefimi bulmaya karar vermiştim. Muhasebecilikte kendimi geliştirdikten sonra bankacılık sektörüne geçiş yaptım.  Bankacılıkta kendimi geliştirdikten sonra sigorta acentesinde yöneticilik yapmaya başladım. Genç olmama rağmen bu işleri yapmak büyük bir adımdı. Hedefime adım adım ulaştığımı hissediyordum.  Projelerimi sağlam zeminde kurmak istiyordum. Sağlam fikirlere ihtiyacım vardı.  Açıkçası bu mağaza hiç aklımda değildi? Arkadaşlarımın tavsiyeleri ve benim projelerim sayesinde kurmaya başladık. Bu iş yerinin en büyük destekçisi ve hiçbir zaman emeklerini eksik etmeyen ağabeyim dediğim Bora Gezerdi.  Mağazamızı kurmak için iki yıl boyunca araştırma içine giriştim ve sonunda mağazamızı kurmayı başardık. “

3.     Karşınıza nasıl bir fırsat çıktı? Bu fırsatla neyin veya kimin sayesinde karşılaştınız? Bir fırsat olduğunu nasıl anladınız?

“Türkiye’nin birçok ilinde kaldım. Babam normal memur ve geçmişinde iş dalında girişimi olmadığı için bu işe yönelmek istedik. Bu işte ister istemez bazı sıkıntılarda vardı. En büyük sıkıntılar araştırmaktı. Öncelikle bu işi çok iyi bilen Bahattin beydi. O zamanlar Van’da büyük bir firma sahibi oldu. Bende başaracağıma inanarak, Van’da hiç açılmayan ya da bulunmayan bir firmayı araştırdım. Sonuçlar HERRY mağazasını gösteriyordu. Belirli meslektaşlarıma sordum ve bu mağazayı açtım. Hani bazen şans size taraf gelir ve sizde şansınızı ya es geçersiniz ya da şansınızı çok iyi kullanırsınız. Bende işimi şansa bırakmadan adım attım. Bu yolda en büyük değer verdiğim Bora Bey ve Bahattin Sayur Bey oldu. Bu konuda onlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü onlar kariyerime değil desteğime derman oldular… Bunu matematik dersinde öğretmenin sorusuna cevap vermek gibi düşünüyorum. Eğer iyi bir soru pratiğiniz varsa; iyi bir cevap hakkınız vardır. Velakin sorulara cevap vermek yeteneğiniz yoksa o zaman sınıfın önünde başarısız olarak kabul edilirsiniz. Ben başarısızlığı korkaklık olarak görüyorum. Oysa her girişimci kendi dalında uzmandır. Bizlerde kendi dalımızda uzmanlıktan öte halkla ilişkileri kuvvetli olan kişileriz. Biliyorum sohbet açıldıkça konularda yerini gösterecektir. Bunu da unutmamak gerekir. İnsanları kazanmak istiyorsanız güler yüzlü olmalısınız ve kalitenizden ödün vermemelisiniz. “

“Ürünler kaliteli olursa kazançlarda kaliteli olur.”

4.     Bu mağazanın kaç şubesi vardır? Siz Türkiye’de kaçıncı sıradasınız? Bunu nasıl başardınız?

“ Türkiye’de şu anda 114, Avrupa’da 52 şubesi vardır. Herry’nin abartısız söyleyebilirim.  Pilot olmak üzere, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da biz birinci sıradayız. Türkiye sıralamasında ilk yirmilerde yerimizi bulabilirsiniz. 2008 yılında Bahattin Sayur Bey sayesinde başarıya ulaştık. Bazen sosyal medyalarda, bazen arkadaş vasıtasıyla bazen de kendimiz bu mağazayı üst sıralara çıkartmayı başardık. Herry mağazası Güney Doğu Anadolu bölgesinde yoğun emeklerimizin sonucunda başardı.

5.     Peki, bu işte bir ortağınız var mı ya da beraber yürüdüğünüz?

Bu işte bir ortağım yok.  En büyük destekçim ise Sayın Bora Gezer Beyefendiydi. Bu mağazanın sahibi benim. Dört yıldır bütün işleri ben yapmaktayım. Yeri gelince içeriye paspas atıyorum. Yeri gelince müdüriyette oluyorum. Yeri gelince müşteriyle ilgileniyorum. Personellerim olmasına rağmen ben çalışıyorum. Neden mi? Emek olmadan kazanç olmaz o yüzden. Bir girişimcinin en büyük zaferi işlerini kendisi başarmasıdır. Hiç durmadan, pes etmeden sabır ederek çabalamasıdır.

Günlerden bir gün bir personelim şunu söyledi bana: neden bütün işleri sen yapmak istiyorsunuz? Sen patronsun, senin çalışmaman gerekir.

-“Evet. Ben patronum ama kendi sizleri de düşünmem gerekir.” Dedim.

6.     İşinizi ne kadar sermaye ile kurdunuz?

“Markadan markaya değişen bir durumdur. Herry mağazası normal bir marka olmadığı için, sadece isim hakkına 50 bin dolar verdim.  2012 Temmuz ayında mağazamızı açtık. Mağazaya yönelik olarak, 300 bin lira teminat verdik,  metre karesi olarak, ortalama 1700 dolar 2000 dolar arası değişen mimari projeye verdik,  ortalama dekora ise 300 ile 350 bin arası verdik, yaklaşık olarak 800 – 900 milyara maliyetimiz oldu.”

7.     Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

“İş yerimiz düzenli olarak sabah dokuz ile akşam dokuza kadar hizmet vermektedir. Kendi işimi sevdiğim için bazı durumlarda mesaiye kaldığımda söylenilebilir.”

8.     Girişimcilik hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları bizimle paylaşır mısınız? Bu alanda neler öğrendiniz?

“Gerçek anlamda işini yaparsanız, gerçek anlamda kazançlar elde edersiniz. Esnaf denildiğinde işini severek ve özverili bir şekilde yapması gerektiğini düşünüyorum. Asla ve asla işinizi hafife almamanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü: hafife alınan işlerde kayıp oranı daha yüksek olduğunu düşünüyorum.”

9.     Başka bir mekân tercihiniz var mıdır?

“Herry Mağazası daha çok kurumsal bir anı bekliyor… Bölge müdürlerimize Van Avm için teklif sunduk. Ama onlarda bizlere Van’da Form Van açılacağını belirttiler. Bu Avm Edremit’te olacağını ve bizlerde orayı beklediğimiz belirtmek istiyoruz.”

10.                       Gerçekleşecek projeden bahseder misiniz?

“Çok yakında… Van’da bulunmayan bir firmayı getiriyoruz. KASHA mağazasını açıyoruz. Bu alanda benim yanımda olacak ve beraber açacağımız ve on yıldır bu işi yapan kardeşim Sayın Sercan Bahçe ağabeyim ile bu mağazayı açacağız. Beraber yürüyeceğiz. Beraber emek vereceğiz. Bu yolda ortak olarak değil, kardeş olarak gördüğüm Sayın Sercan Bahçe beyefendi ile iş yerimizi kuracağız.” dedi.

Bizleri kırmayan ve bizleri davet eden Sayın Herry Mağazası yöneticisi Sayın Rıdvan Gezer Beyefendiye teşekkürlerimizi sunarız. Başka bir firmada buluşmak ümidiyle… Sağlıcakla kalın.

ETİKETLER : Bu Mağazanın Türkiye’de 114 Avrupa’da 52 Şubesi Var van haber van gazetesi van haberleri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Anket
Van'da ki basın mensupları TARAF mı?
TARAFSIZ
EVET
HAYIR

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -

Van Gazetesi | Van Haber | Van Haberleri | Vanhaber
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VAN HABERLERİ